erivajadusega inimene abivahendiga klaviatuuri kasutamas
Ligipääsetav E-kanal,  Ligipääsetav maailm

Ligipääsetavuse parimad praktikad e-kaubanduses: Kuidas tagada kõigile võrdsed ostuvõimalused?

Kas oled kunagi olnud olukorras, kus soovid midagi veebist osta, aga leht on nii keeruline ja ebamugav kasutada, et lõpuks annad alla? Kujuta nüüd ette, kui see ei oleks pelgalt ebamugavus, vaid püsiv takistus. Just nii tunnevad paljud erivajadustega inimesed iga päev, kui veebipoed pole ligipääsetavad.

E-kaubandus on täna paljude jaoks esmavalik, kuid kas see on päriselt avatud kõigile? “2025. aasta toob kaasa uued ligipääsetavuse nõuded, mis mõjutavad ka e-kaubandust. Loe täpsemalt, mida need muudatused tähendavad ja kuidas neile valmistuda: 2025 ja uued ligipääsetavuse nõuded.” Seega, nüüd on ideaalne hetk üle vaadata ligipääsetavuse parimad praktikad ja veenduda, et veebileht vastab kõigi kasutajate vajadustele.

1. Kas sinu veebipood on klaviatuuriga kasutatav?

Mitte kõik ei kasuta hiirt. Paljud nägemis- ja liikumispuudega inimesed navigeerivad veebis klaviatuuri või ekraanilugejaga. Kui inimene ei saa tab-klahviga menüüdes liikuda või nuppudele ligipääs on keeruline, jääb ost sooritamata. Testi oma lehte – kas saad ainult klaviatuuri abil tellimuse lõpuni teha?

2. Kontrastsus ja loetavus – kas sinu tekst on päriselt nähtav?

Kas oled kunagi telefoniekraanil helehalli teksti püüdnud lugeda? Ebamugav, eks? Kujuta nüüd ette, et sul on nägemislangus või värvipimedus. Piisav kontrastsus ja selge, loetav font on kriitilise tähtsusega. Õnneks on olemas lihtsad tööriistad nagu WebAIM Contrast Checker, mis aitavad värve testida.

3. Kas sa annad kasutajale võimaluse eksida ja õppida?

Me kõik oleme vahel unustanud salasõna või sisestanud aadressi valesti. Kui aga vorm annab ainult punase hoiatuse „Viga!”, ilma selgituseta, võib paljudel jääda ost pooleli. Kas sinu e-pood selgitab veateateid lihtsas keeles ja pakub lahendusi? Näiteks „Palun sisesta korrektne e-posti aadress, näiteks nimi@domeen.ee” on palju abivalmim kui lihtsalt „Viga!”.

4. Pildid ja tootekirjeldused – kas kõik saavad infot ühtemoodi?

Paljud veebipoed loodavad piltidele, kuid kas kõik tooted on ka sõnades kirjeldatud? Nägemispuudega inimesed kasutavad ekraanilugejaid, mis ei suuda „lugeda” pilte. Alternatiivsed tekstikirjeldused (alt-tekst) on oluline osa ligipääsetavusest. Näiteks, „Punane talvejope, suurus M, veekindel, kapuutsiga” ütleb palju rohkem kui lihtsalt „Jope”.

5. Kas ostukorv on tõesti lihtne kasutada?

Kui ostukorv on täis segadust – reklaamid, hüpikaknad, peidetud tasud – võib kasutaja lihtsalt lehe sulgeda. Hea praktika on selge samm-sammuline protsess: valitud tooted → tarneviisid → maksevõimalused → tellimuse ülevaade. Ja muidugi, alati peaks olema võimalus kergesti tagasi minna ilma, et kogu sisestatud info kaob.

Miks see kõik oluline on?

Ligipääsetav e-kaubandus ei ole ainult seadusest tulenev kohustus, vaid ka äriliselt tark samm. Kui rohkem inimesi saab su veebipoest mugavalt osta, tähendab see rohkem rahulolevaid kliente ja suuremat müüki. Pealegi, kui midagi on mugav kasutada nägemispuudega inimesele, on see mugav ka tavalise nutitelefoni kasutajale tänaval kiiruga ostu sooritades.

Ligipääsetavuse parimad praktikad ei puuduta ainult erivajadustega inimesi – need teevad veebikogemuse paremaks kõigile.

Kas sinu e-pood on valmis vastama uutele ligipääsetavuse nõuetele? Kui mitte, siis nüüd on parim aeg tegutsema hakata!

“Rohkem infot ligipääsetavuse standardite kohta leiad WCAG 2.1 juhenditest

Infograafik: 4 sammu ligipääsetava E-kaubanduseni

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga